„A mosoly fényt gyújt a sötétségben. A mosolygás lehetővé teszi, hogy magunkban találjunk rá a boldogságra. Lecsendesíti az idegeinket, megvilágítja az utat. Képes megváltoztatni a kedélyállapotunkat.” /Julian Brass/
Tapasztalhattuk már, hogy a mosolygás mozdulatai is javítanak a hangulatunkon. Paul Ekman amerikai pszichológus kísérletében bizonyította, hogy ha szándékosan elkezdünk mosolyogni, harminc másodperc múlva aktiválódik az agyunkban lévő örömközpont, majd a boldogsághormonok (oxitocin, endorfin, szerotonin, dopamin) termelése, és már át is éljük a mosolyt, az örömöt. Fontos viszont megkülönböztetni az álmosolyt a valódi mosolytól: előbbinél a szem nem mosolyog, utóbbinál viszont a szemkörnyéki izmok is bekapcsolódnak a mosolygásba, ezek nélkül nem élünk át valódi boldogságot.
A gyakran mosolygó emberekkel könnyebben teremtenek mások kapcsolatot, így kiterjedtebb kapcsolati hálóval rendelkeznek. A mosoly szerepe már baba kortól kezdve meghatározó az életünkben: az érzelmi intelligencia és mentalizáció fejlődése azzal kezdődik, amikor az édesanya rámosolyog újszülött gyermekére. A pár hónapos csecsemők már ösztönösen mosollyal fogadják, ha közelről rájuk mosolyognak. Később a babák már észlelik, hogy a környezetük örül a mosolynak, jutalmazza őket ezért. A mosolygás reflexe azonban megmarad, és ha ránk mosolyog valaki, legtöbbször felnőttként is automatikusan visszamosolygunk az illetőre.
Milyen hatással bír a nevetés?
A WHO szerint a nevetés által kiváltott pozitív lelkiállapot nem csupán az egészséget befolyásoló tényező, hanem az egészség nélkülözhetetlen része. A nevetés javítja az életminőséget, hiszen jótékony hatással van fizikai működésre, támogatja a testi és lelki egészséget, csökkenti a stressz szintet. A pozitív hangulat enyhítheti a testi fájdalmakat is azáltal, hogy növeli az életerőt. A nevetés hozzájárul a szervezet biológiai egyensúlyához, beindítja a boldogsághormonok termelődését, amelyek a jó közérzetünket biztosítják. Feszültségoldó, ellazító hatása révén még az immunrendszerünk működését is pozitívan befolyásolja. E mögött az áll, hogy a nevetésben valamilyen mértékben az összes izom részt vesz, ami befolyásolja vérkeringést, növeli a pulzusszámot.
A mosoly és a nevetés tehát genetikailag kódolt, emberi érzelemkifejező és kommunikációs jelenség. Míg a mosoly az öröm átélését, kifejezését segíti, a nevetés funkciója inkább a feszültségoldás.
Hogyan varázsoljunk magunk és mások arcára mosolyt? Meg lehet próbálni apró lépésekként haladni afelé, hogy vidámságot és pozitív hangulatot mutassunk. Figyeljük meg, például hogyan reagálnak ránk akkor, ha belépünk egy üzletbe vagy reggel a munkahelyi liftbe, és rámosolygunk a minket kiszolgáló eladóra, vagy a munkatársunkra. Nekünk nem kerül semmibe a mosoly, de aki kapja, annak biztosan megváltoztatja a napját. Néha egy vicces történet szintén meg tudja változtatni az emberek kedvét, a komoly dolgokat lehet néha fűszerezni a vidámsággal és humorral.
Érdemes tehát a mindennapjainkban is a saját és környezetünk javára fordítani a mosoly és a nevetés jótékony hatásait.
a Támogatlak program csapata