Szoktál újévi fogadalmat tenni vagy a naptártól függetlenül vágsz bele egy új kihívásba? Előfordult már, hogy új célokat határoztál meg magadnak, de a megvalósításig nem jutottál el? Vajon mi segíthet a célok elérésben?
Az óév lezárása és egy újesztendő kezdete fontos mérföldkő az ember életében. Ilyenkor összegezzük, hogy mit értünk el, végiggondoljuk az eredményeinket és új célokat tűzünk ki magunknak. A célok az élet mozgatórugói. A megvalósításuk által igyekszünk jobbá válni, fejlődni különböző területeken, legyen az akár az egészséges életmód, munka-magánélet egyensúly, szakmai előmenetel, sport vagy valamilyen szabadidős tevékenység. A célok valaminek az elérésére vagy elkerülésére irányulnak, meghatározzák a viselkedésünket és az adott élethelyzettől függően élveznek prioritást. Amikor újévi fogadalmat teszünk, új kihívás elé állítjuk magunkat: egy korábban meg nem valósult vagy egy teljesen új feladatba kezdünk. De mire is érdemes odafigyelni, mielőtt megmérettetünk egy új területen?
A célok megfogalmazása
A legfontosabb, hogy megvalósítható célt fogalmazzunk meg, vagyis olyan feladatba kezdjünk bele, ami teljesíthető számunka. Ehhez tisztában kell lennünk a képességeinkkel, a lehetőségeinkkel és azzal, hogy a cél elérése milyen erőfeszítésbe kerül. Egy másik lényeges szempont, hogy minél pontosabban határozzuk meg azt, amit el akarunk érni, ugyanis a konkrét célok esetében egyértelműen látni fogjuk a megvalósítás útját is. A célkitűzések fontos nézőpontja, hogy olyan célokat tűzzünk ki, amikben hiszünk és értékesek számunkra. Ha olyan úton járunk, amit mi magunk is fontosnak tartunk, a motivációnk is erősebb lesz, hogy célba érjünk. A célmeghatározás alapvető része az időkeret meghatározása, ugyanis a dátum nélküli cél sokszor csak egy álom marad. A határidők segítségével ellenőrizni tudjuk, hogy állunk a célok megvalósításával, ezáltal elkerülhetővé válik a halogatás. A jól átgondolt célkitűzés mellett fontos szót ejteni a célok megvalósításához vezető útról, amelynek két fontos alappillére van: saját magunk motiválása és a tudatos tervezés.
Az önmotiváció
A kihívások teljesítése során lényeges, hogy kitartók, energikusak és céltudatosak maradjunk. Ehhez van szükség arra a belső hajtóerőre, amely arra ösztönöz bennünket, hogy fejlődjünk és cselekedjünk egy cél elérése érdekében. A megvalósításhoz természetesen hozzájárulhatnak külső támogató tényezők is, azonban a belső motiváció hatékonyabb, hiszen ilyenkor belülről érezzük a késztetést, hogy elvégezzünk egy feladatot. Az önmotiváció részei a teljesítmény, mint hajtóerő, az elköteleződés a saját céljaink iránt, a hajlandóság, hogy tegyünk a célokért valamint a hit, hogy képesek vagyunk a feladat teljesítésére. Scott Geller viselkedéspszichológus szerint három kérdés megválaszolása segíthet saját motivációnk feltérképezésében: Meg tudom csinálni? Működni fog? Megéri, hogy megcsináljam? Gondoljuk végig ezeket a kérdéseket, mielőtt belekezdünk egy új feladatba!
A tudatos tervezés
A céljainkhoz vezető út elején érdemes átgondolni a megvalósításhoz szükséges lépéseket, részfeladatokat meghatározni, valamint mérlegelni az erőforrásokat. A tervezéshez segítségünkre lehet egy rövid gyakorlat, amely során három tényezőt vizsgálunk meg: a kitűzött célt, saját magunkat valamint az utat, ami a cél eléréséhez vezet.
A célok feltérképezéshez az alábbi kérdéseket érdemes megválaszolni:
Hová akarok eljutni? Mit jelent számomra a kitűzött cél? Miért akarom megvalósítani? Mi vár rám, ha elértem a célom?
Második lépésként fókuszáljunk magunkra:
Milyen vagyok most? Milyenné szeretnék válni a cél elérése által? Mi motivál a feladat elvégzésére? Milyen erőforrások segíthetnek a cél megvalósításában? Mire van szükségem, hogy elérjem a célom?
Végül gondoljunk az előttünk álló útra, ami a célhoz vezet:
Hol vagyok most a megvalósítás útján? Milyen messze van a kitűzött cél? Milyen mérföldköveken kell áthaladnom? Milyen szakaszokra tudom bontani az utam? Milyen lehetőségek vannak előttem? Milyen akadályok várnak rám? Ki tud a segítőm lenni az úton?
Ha alaposan átgondoljuk a céljainkat, tudatosítjuk, hogy mi motivál bennünket, és szembenézünk a ránk váró kihívásokkal, akkor már csak egy dolog van hátra: rálépni az előttünk álló útra. Müller Péter szavait idézve:
„Az első lépés a legfontosabb. Nemcsak azért, mert kijelöli az útirányt, hanem mert abban már - mint magban a növény - minden benne van.”