Mit tehetünk a téli fáradtság ellen?

Támogatlak téli fáradtság ellen öt tipp Támogatlak

2025.02.18 09:37
szerző: Pál Dorottya

Télen többen tapasztalhatjuk, hogy a fagyos levegő, a rövidebb nappalok és a kevesebb napfény miatt levertek, fáradtak vagyunk. Ez a téli motiválatlanság jelensége, amikor a sötét, vagy a hideg időjárás folytán kevésbé vagyunk aktívak és a mindennapi feladatok elvégzése is nehezebbé válik számunkra. Alvási nehézségekkel, motiválatlansággal és szomorúsággal küzdhetünk. 

 

Egy 2019-es kutatás szerint, amelyet a németországi Szent Hedvig Kórház alváskutatói végeztek, az alvásunk megváltozik a téli időszakban, mégpedig úgy, hogy a teljes alvási idő 1 órával hosszabb, mint az év többi időszakában.

A megfelelő alvás regenerálja a testünket és az agyunkat azáltal, hogy segít feldolgozni a napközben kapott információkat. A pihentető alvás által javulhatnak a memóriafunkcióink, jobban tudunk koncentrálni és a megfelelő érzelmi működésünket is elősegítheti.

Alvásunkat négy különböző fázisra oszthatjuk. Az N1-fázis – más néven az elalvás fázisa –  általában rövid ideig tart. Ilyenkor a test még nem lazul el teljesen, de az agy aktivitása már elkezd lelassulni. Az N2-fázis esetében a test egy nyugodtabb állapotba kerül, a testhőmérséklet csökken, az izmok ellazulnak, a légzés és a szívverés lelassul. Az agyhullámok új mintázatot mutatnak, és a szemmozgás leáll. Az N3-fázis a mély alvás időszaka, amely lehetővé teszi a test regenerálódását és növekedését, illetve erősíti az immunrendszert. Ennek az alvási fázisnak nagy szerepe van a kreativitásban és a memóriafunkciókban. A REM-fázisban gyors szemmozgások figyelhetők meg, az agyi aktivitás ismét felgyorsul, amely álmokat okozhat. Ez a fázis hozzájárul a kognitív funkciók megfelelő működéséhez.

Mi tehetünk tehát a téli fáradtság ellen?

  1. Alakítsuk ki a téli alvásritmusunkat: feküdjünk le korábban aludni, és igyekezzünk minden nap ugyanabban az időpontban elaludni és felkelni. 

  2. Próbáljunk meg minél több időt természetes fényben tölteni! A napfény nemcsak az alvásminőségét javíthatja, hanem a hangulatunkat is. 

  3. Növeljük a fizikai aktivitásunkat, különösen a szabadban! Próbáljunk ki téli sportokat! 

  4. Gondoskodjunk a szobánk megfelelő hőmérsékletéről, vagyis ne legyen se túl hideg, se túl meleg.

  5. Fogyasszunk vitaminban gazdag ételeket! Különösen ügyeljünk a D-vitamin bevitelre!